. Як подолати невпевненість у собі та скутість? - Мої файли - Каталог файлів - НВК № 9 м. Луцьк

Четвер, 28.03.2024, 11:34

Як подолати невпевненість у собі та скутість?
19.11.2014, 15:29

Як подолати невпевненість у собі та скутість?

У школі підлітки, а особливо старшокласники, часто звертаються до психолога із запитаннями про те, як стати упевненими у собі, подолати сором’язливість і скутість. Страх здаватися смішним в очах ровесників, бути неуспішним мучить багатьох підлітків, юнаків і дівчат.

І це не випадково: підлітковий і ранній юнацький період у житті молодої людини – це час соціального та особистісного самовизначення й самоствердження. Від того, наскільки стабільно молоді люди переживають цей період, залежить формування їхньої самооцінки, що, безумовно, позначається  на їхніх майбутніх професійних досягненнях, поведінці в критичних ситуаціях, умінні досягти гармонії та взаєморозуміння в особистому житті.

Від яких основних причин залежить формування заниженої самооцінки у підлітків  і старшокласників? Найчастіше це або природжена гіпертривожність і сором’язливість (висока збудливість, чутливості поєднуються із замкненістю), або набута внутрішня скутість.

Бесіду з дівчиною або юнаком, які страждають від хворобливої сором’язливості, скутості, заниженої самооцінки, планують заздалегідь.

Головне – виявити тепле ставлення до клієнта. Не критикувати й не оцінювати. Слухати, відчувати, розуміти. Хвалити ті моменти бесіди, у яких це буде доречно. Підтримувати тоді, коли клієнт розказує про свої невдачі.

Можна поділитися своїм досвідом подолання сором’язливості (якщо він є). Це буде дуже ефектно, якщо психолог у момент бесіди справляє враження упевненої у собі та респектабельної людини.

Цікаво, що радить у таких випадках американський психолог Е.Сміт.

Як стати упевненим у собі

(дев’ять правил Е.Сміта)

1. Людина, впевнена у собі й у своєму житті, вільно керується власними цінностями й нормами поведінки. Кожна людина сама по собі суддя, має повне право оцінювати свої думки, почуття, поведінку так, як вважає за потрібне.
  2. Кожна людина має право ні перед ким не виправдовуватися й не вибачатися за свої вчинки.
  3. Кожна людина сама для себе вирішує, чи хоче вона відповідати за чужі проблеми.
  4. Кожна людина має повне право змінити свої рішення, тому що вона може й хоче бути сама собою. Людина має право змінити свій світогляд, свій погляд на певні проблеми.
  5. Кожна людина має право на помилку.
  6. Кожна людина має право щось не знати.
  7. Кожна людина має право не залежати від поблажливості інших, навіть тих, які для неї значущі або від яких вона чогось сподівається.
  8. Кожна людина може приймати нелогічні рішення.
  9. Кожна людина має право не розуміти натяків.

На консультації корисно застосовувати ігрові вправи, що допомагають  підлітку або старшокласнику зрозуміти себе.

„Намалюй автопортрет”, „Я хороший, я поганий”, „Листи до самого себе”, „Покричи на самого себе”.

Дуже важливо закінчувати консультацію з молодою людиною, що має занижену самооцінку, бадьорими, доброзичливими, теплими або енергійними словами: „Як багато всього ми з тобою сьогодні обговорили! Яка ти цікава людина!”

За матеріалами інтернетресурсів підготувала

Саханюк С.А., практичний психолог